עיריית אשדוד מקימה מרכז תיעודי – דיגיטלי

 

עיריית אשדוד מקימה מרכז תיעודי – דיגיטלי אשר ירכז בתוכו מאגר גדול של מידע מעדויות ראשוניות: תצלומים, מסמכים, זיכרונות, סרטים וסרטונים, אשר יתהווה לרצף היסטורי מימיה הראשונים של העיר אשדוד דרך שלבי התפתחותה לעיר ועד ימינו. האוספים בתצורתם הדיגיטלית, יהיו רשומים ומסודרים בהתאם לכללים הארכיוניים הבינ"ל המקצועיים והמחמירים ביותר (יצוין כי בעיר אין בנמצא ארכיון אנלוגי מקוטלג נגיש לציבור). בהמשך כל פרויקט או תערוכה מטעם העירייה, תמונות מובחרות, יישמרו במאגר הדיגיטלי עם קטלוג דיגיטלי שיאפשר לאחזר פרטי מידע אלו בכל עת ובכל שלב.    המאגר יהווה השומר הדיגיטלי של נכסי המורשת של העיר אשדוד!

הקהל אליו מכוון הארכיון: חוקרי אקדמיה, סטודנטים, עיתונאים, אנשי הטלוויזיה הקהילתית והארצית, מורים ותלמידים, חוקרי גנאלוגיה, אומנים, אוצרי תערוכות וכלה בתושבים ותיקים בני העיר המגיעים להתרפק על העבר.

גבעת הטילים (כיום פארק אשדוד) בראשית שנות ה60 מתוך אוסף על שם ציפורה ועמי מיימון

 

לאחר תהליך ארוך, בחר מרכז המבקרים של העיר אשדוד בחברת 'אידאה מערכות מידע' הישראלית  ובמערכת IDEA ALM,  על מנת שתספק לה פתרון מלא לניהול מרכז מורשת, כאשר השאיפה ליצור מרכז מידע מוסדר של כל האוספים מהעבר ומההווה על מערכת מרכזית אחת שתונגש בצורה נוחה לציבור הרחב. במקביל, יבנה אתר אינטרנטי שתכליתו, להנחיל את מורשת העיר ומייסדיה ולהעמקת הקשר בין התושב לבין עברה ומורשתה של העיר. מדובר באתר אינטרנטי און ליין אשר ייבנה על ידי חברת תבונה מילניום, שיתופעל ותוחזק ע"י צוות מרכז המבקרים.

ד"ר אביחי כהן, מנהל מרכז המבקרים והארכיון לתולדות העיר באשדוד מסר כי: "הארכיון יהווה אבן שואבת ומאגר של חומרי גלם לפרויקטים עירוניים שונים הנוגעים בדרך זו או אחרת להיסטוריה של העיר וביניהם: הועדה לשימור אתרים, ישיבות עירייה חגיגיות, טקסי העיר, כנסי מחזור של בוגרי בתי הספר הראשונים, תערוכות, סרטי היסטוריה ותדמית וכמובן הבסיס לתכניות חינוכיות, שיופעלו במרכז המבקרים ומיועדת לקהלי יעד שונים".

יעקב שקד, סמנכ"ל השיווק באידאה מסר כי: "חברת אידאה מערכות מידע מברכת את העיר אשדוד על הבחירה בחברת אידאה, חברה ישראלית, ועל הצטרפות מרכז המבקרים למשפחת הלקוחות של אידאה, המונה בין היתר למעלה מ-120 ארכיונים מוניציפליים-היסטוריים וביניהם: ארכיון רעננה, ארכיון העיר ירושלים, ארכיון העיר נתניה, ארכיון רמת-גן, ארכיון רמת השרון, ארכיון העיר רחובות ועוד שורה ארוכה של יישובים, וערים אשר שמו לנגד עיניהם את החשיבות בהנגשת המידע ההיסטורי והמורשתי לתושבים ולאזרחים".

על חברת אידאה:

אידאה מערכות מידע, הינה חברת תוכנה בינלאומית, המובילה בתחום ניהול המידע במוסדות מורשת ותרבות ומאפשרת ניהול, שימור וחשיפה של כל נכסי המידע בארגונים אלה.